zimní zahrada

Zima na zahradě: Tipy, jak chránit stromky před mrazem a zvěří

Dny, kdy je venku pod nulou, nejsou v prosinci žádná výjimka. Je na to vaše zahrada připravená? Nejvíc by se měli zamyslet ti z vás, kteří během podzimu sázeli na pozemku nové stromky. Jsou citlivější na chlad a bez správné péče byste o ně mohli přijít. Jak je ochránit před zmrznutím, poškozením sněhem a dalšími situacemi, které mohou v zimě nastat? Nechte si poradit! Nachystali jsme pro vás praktické tipy, které vám usnadní zazimování čerstvě zasazených dřevin. 

Využijte mulč, přirozenou ochranu kořenů 

Proč vlastně sázíme stromky na podzim, a ne až na jaře, kdy se postupně otepluje? Přes zimu totiž mohou dobře zakořenit a na jaře hned nastartovat růst. Aby ale všechno proběhlo, jak má, musíme kořenový systém seshora ochránit. Mulčování je ideální způsob, jak to udělat, protože kromě toho, že mulč brání mrazu proniknout do půdy, tak se bude během zimy rozkládat a tím dodávat půdě pod sebou živiny. 

A co to přesně mulč je? Zjednodušeně řečeno – rozkládající se organický materiál, nejčastěji přímo to, co máte na zahradě – rozkládající se listí, dřevní štěpka, kousky kůry, usušená tráva. To vše lehce promíchané s materiálem z kompostu. 

Rada od profi zahradníků: Mulč nikdy nesypeme přímo ke kmeni, aby nedošlo k zahřívání. Celková vrstva mulče by měla být cca 10 cm. 

Inspirujte se tradičním bílením kmenů 

Mladé stromky mají velmi tenkou kůru, takže v nich velmi snadno vznikají tzv. mrazové trhliny. Nikdy jste tento termín ještě neslyšeli? 

Mrazové trhliny se v kůře nejčastěji objevují v zimě, po slunečných dnech. V tu dobu se část kmene začne ohřívat a teplo nastartuje rychlé dělení buněk kambia, pletiva, které se nachází těsně pod kůrou. Jakmile v noci teplota poklesne, nové buňky odumřou a kůra se v tom místě jakoby propadne. Po čase se v ní vytvoří trhlinky a začne se odlupovat. Takové poškození kůry pak mohou využít dřevokazné houby a hmyz a strom napadnout. 

Na ochranu kmenů se už dlouho používá jednoduchý trik – nátěr vápenným mlékem, které si připravíte smícháním hašeného vápna s vodou. Vápno pak natíráte na kmen a spodní větve. Kmeny zůstávají bílé a vrstva vápna je chrání. 

Okus zvěří zastaví pletivo

Zima je náročná nejen pro rostliny, ale i pro zvířata, která v mrazech hledají potravu, kde se dá. Mladé stromky v zahradě, která není dobře oplocená, se proto mohou stát snadnou kořistí pro zajíce, srny nebo dokonce jeleny. 

Takto z kraje zimy už asi nestihnete postavit pořádný plot, který zvěř zastaví, ale aspoň se můžete postarat o to, aby se škodná nedostala ke kmínkům stromů. K tomu vám pomůže plastové pletivo, které stačí párkrát omotat kolem dokola a pořádně upevnit. 

Pokud nemáte pletivo, použijte smrkové chvojí nebo vrbové proutí. 

Obalte korunu netkanou textilií proti mrazu

Námraza a sníh mohou také způsobit lámání jemnějších větviček, které stromek zbytečně oslabí. Můžete tomu předejít dvěma kroky – svázáním větví provázkem a obalením bílou netkanou textilií proti mrazu. Svázáním větví zabráníte tomu, aby se pod váhou sněhu ohýbaly a praskaly a textilie navíc vytváří mikroklima, takže mráz mladé větvičky nepoškodí. 

I tak ale sníh ze zabaleného stromku větví  raději otřepávejte. Nečekejte, až se sníh změní v led, který by mohl napáchat větší škody. 

Závěrem: 

Zazimování mladých stromků možná vypadá jako další úkol na už tak dlouhém seznamu zahradních prací, které musíte před zimou stihnout, ale rozhodně se to vyplatí. Stromky vám vaši péči na jaře bohatě vrátí.